• Wed 25 Mar

    Registered

    Not registered

    Selection complete

    Choices available

  • Thu 26 Mar

    Registered

    Not registered

    Selection complete

    Choices available

  • Fri 27 Mar

    Registered

    Not registered

    Selection complete

    Choices available

  • Sat 28 Mar

    Registered

    Not registered

    Selection complete

    Choices available

  • Sun 29 Mar

    Registered

    Not registered

    Selection complete

    Choices available

Register ICAF 2020 Friday

 

Great to have you with us at ICAF Rotterdam! 

Below you’ll find important information about how to register so that you can shape your personal unique festival experience.
  • The festival lasts 5 days. We start on Wednesday evening 25h of March with an opening performance. The daily program starts on Thursday morning and continues on Friday and Saturday. On Sunday we have a special closing day. 
  • If you wish to participate in the daily programme, you will have to make your selection of workshops, performances and routes for each day (for information about the programme items, download the Programme here). To unregister for a specific day, you click on the "UNREGISTER for ..." button.
  • The festival consists of a morning, afternoon and evening program
  • Some festival parts are free of registration, (these are indicated in 'grey').
  • For the festival items that you have to register for, you have a first and second choice
  • At the end of your registration your complete personal program will appear on the screen. If this is correct, press "CONTINUE" and go to the page where you can complete your payment.
If you have any questions or difficulties please let us know by sending an email to:info@icafrotterdam.com 
Good luck and see you in March!

ICAF team

PLEASE NOTE To see all 12 routes, click on the purple arrows () on the right side of the overview. The block in the overlap between screens may be difficult to see. In that case, simply move the block by using your curser.

 

09h

10h

11h

12h

13h

14h

15h

16h

17h

18h

19h

20h

21h

22h

23h

00h

09.00 - 10.00

Festival Registration

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Festival Registration

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

10.00 - 12.00

Academic Researcher A

Community, Art, Science (2)

Tim Prentki

Europe, United Kingdom

Seminar

Community, Art, Science (2)

Seminar

10.00 - 12.00

Academic Researcher A

Capturing the magic: a conversation about documenting community art

Kerrie Schaefer

Europe, United Kingdom

Seminar

Capturing the magic: a conversation about documenting community art

Seminar

10.00 - 12.00

Academic Researcher A

Thriving Facilitators (2)

Sheila Preston

Europe, United Kingdom

Thriving Facilitators (2)

10.30 - 12.00

8102 by K&A

K&A

Europe, Switzerland

Walk-in for festival participants

8102 by K&A

Walk-in for festival participants

10.30 - 12.00

reflection & massage with David Limaverde

Home of Participation

Europe, The Netherlands, Amsterdam

Walk-in for festival participants

reflection & massage with David Limaverde

Walk-in for festival participants

10.30 - 12.00

Visual Arts V

Making an International Component for Zinneke with Jo Zanders and Vital Schraenen

Met-X

Europe, Belgium, Brussels

Walk-in for festival participants

Making an International Component for Zinneke with Jo Zanders and Vital Schraenen

Walk-in for festival participants

12.00 - 13.00

Lunch

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Lunch

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

13.00 - 13.30

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

13.30 - 17.00

Route 1

Dance D

Boundaries Between Bodies: Incarceration. Transmission, Performance

Artistic Ensemble at San Quentin Prison

North America, United States, San Francisco

Long workshop

Boundaries Between Bodies: Incarceration. Transmission, Performance

Long workshop

13.30 - 17.00

Route 2

Visual Arts V

Where on Earth is Here: Participary Video, Mobile Phones and Public Space

Misha Myers

Oceania, Australia, Melbourne

Long workshop

Where on Earth is Here: Participary Video, Mobile Phones and Public Space

Long workshop

13.30 - 17.00

Route 3

Dance D

Visual Arts V

Music M

Arts in Action

Arts in Action

South America, Trinidad and Tobago

Long workshop

Arts in Action

Long workshop

13.30 - 17.00

Route 4

Dance D

Visual Arts V

Music M

Theatre T

Demos

UrbanDig

Europe, Greece, Athens

Performance

Demos

Performance

Theatre T

Socially Engaged Theatre in Post-Conflict Communities

Rooftop Theatre Group

Europe, Cyprus

Active workshop

Socially Engaged Theatre in Post-Conflict Communities

Active workshop

13.30 - 17.00

Route 5

Dance D

Visual Arts V

Music M

Theatre T

Demos

UrbanDig

Europe, Greece, Athens

Performance

Demos

Performance

Film F

Common Frames

Common Frames

Europe, The Netherlands

Film

Common Frames

Film

13.30 - 17.00

Route 6

Dance D

Purkinje’s Vision

Purkinje’s Vision - Isadora Paz Taboada

North America, Honduras

Active workshop

Purkinje’s Vision

Active workshop

Theatre T

Corporación Humor y Vida

Corporación Humor y Vida

South America, Ecuador

Performance

Corporación Humor y Vida

Performance

13.30 - 17.00

Route 7

Theatre T

Corporación Humor y Vida

Corporación Humor y Vida

South America, Ecuador

Active workshop

Corporación Humor y Vida

Active workshop

Theatre T

Corporación Humor y Vida

Corporación Humor y Vida

South America, Ecuador

Performance

Corporación Humor y Vida

Performance

13.30 - 17.00

Route 8

Theatre T

Positively Shameless

Positively Shameless

Asia, India

Performance

Positively Shameless

Performance

Visual Arts V

Maati-TV

Maati.tv

Asia, Pakistan

Active workshop

Maati-TV

Active workshop

13.30 - 17.00

Route 9

Theatre T

Positively Shameless

Positively Shameless

Asia, India

Performance

Positively Shameless

Performance

Dance D

Visual Arts V

Crown Troupe of Africa

Crown Troupe of Africa

Africa, Nigeria, Lagos

Active workshop

Crown Troupe of Africa

Active workshop

13.30 - 17.00

Route 10

Visual Arts V

New Geographies of the Mediterranean Sea

New Geographies of the Mediterranean Sea

Europe

Active workshop

New Geographies of the Mediterranean Sea

Active workshop

Dance D

Visual Arts V

Music M

Theatre T

Demos

UrbanDig

Europe, Greece, Athens

Performance

Demos

Performance

13.30 - 17.00

Route 11

Film F

Symphony of the Ursus Factory (workshop)

Jaśmina Wójcik

Europe, Poland

Active workshop

Symphony of the Ursus Factory (workshop)

Active workshop

Dance D

Visual Arts V

Music M

Theatre T

Demos

UrbanDig

Europe, Greece, Athens

Performance

Demos

Performance

13.30 - 15.00

route 12

A Case of Community Theatre in Beijing

Beijing Theatre

Asia, China

Active workshop

A Case of Community Theatre in Beijing

Active workshop

15.00 - 17.00

Theatre T

Finnish National Theatre

Finnish National Theatre

Europe, Finland

Finnish National Theatre

17.00 - 17.30

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

17.30 - 18.30

Dinner

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Dinner

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

18.30 - 19.00

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

19.00 - 20.00

Theatre T

‘No Bodies: the Male Edition’

Tiuri

Europe, The Netherlands

Performance

‘No Bodies: the Male Edition’

Performance

19.00 - 20.00

Film F

Disturbing the Peace

Combatants for Peace

Asia, Middle East

Film

Disturbing the Peace

Film

20.00 - 20.30

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

20.45 - 21.30

Theatre T

Amarillo

Teatro Linea de Sombra

North America, Mexico

Main Stage Show

Separate tickets also available at the theatre

Amarillo

Main Stage Show

Separate tickets also available at the theatre

22.30 - 23.30

Music M

Late Night Stage

Late Night Stage

Late Night Stage

Late Night Stage