Programme ICAF 2020

DOWNLOAD FULL PROGRAMME | DOWNLOAD TIMETABLE

You can now sign up for your own unique festival experience. Pick the day(s) you can attend ICAF, choose your favourite route and register! Once you're taking part in a particular route, it is not possible to attend a workshop or performance in another route. If you have a question, don't hesitate to get in touch with our producer Anamaria Cruz via info@icafrotterdam.com!

PLEASE NOTE To see all 12 routes, click on the purple arrows () on the right side of the overview.

 

09h

10h

11h

12h

13h

14h

15h

16h

17h

18h

19h

20h

21h

22h

23h

09.00 - 10.00

Festival Registration

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Festival Registration

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

10.00 - 12.00

Researcher R

A Three-day Conversation with Dudley Cocke

Dudley Cocke

North America, United States

Seminar

Canceled

A Three-day Conversation with Dudley Cocke

Seminar

Canceled

10.00 - 12.00

Researcher R

A Two-Day Conversation with James Thompson

James Thompson

Europe, United Kingdom

Seminar

A Two-Day Conversation with James Thompson

Seminar

10.00 - 11.00

Theatre T

REACT

EU Project

Europe

Presentation and discussion

Sold-out

REACT

Presentation and discussion

Sold-out

11.00 - 12.00

Theatre T

REACT

EU Project

Europe

Presentation and discussion

REACT

Presentation and discussion

11.00 - 12.00

Morning programme

Slow Start

Active workshop

Walk-in for festival participants

Slow Start

Active workshop

Walk-in for festival participants

12.00 - 13.00

Lunch

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Lunch

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

13.00 - 13.30

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

13.30 - 17.00

Route 1

Theatre T

FROM ADINKRA TO ALAKONDRE ['from Identity to Affinity']

Alida Neslo & Nilo Berrocal

South America

Long workshop

FROM ADINKRA TO ALAKONDRE ['from Identity to Affinity']

Long workshop

13.30 - 17.00

Route 2

Dance D

Community Dance with Alan Lyddiard and Tamara McLorg

Alan Lyddiard

Europe, United Kingdom

Long workshop

Sold-out

Community Dance with Alan Lyddiard and Tamara McLorg

Long workshop

Sold-out

13.30 - 17.00

Route 3

site-specific performance s

Building Dream

Urban Gorillas Foundation

Europe, The Netherlands

Long workshop

Building Dream

Long workshop

13.30 - 17.00

Route 4

Theatre T

Community Art in China

Daniel Shen

Asia, China

Active workshop

Sold-out

Community Art in China

Active workshop

Theatre T

Social Theatre in Russia

Vmeste

Europe, Russia

Performance

Sold-out

Social Theatre in Russia

Performance

Sold-out

13.30 - 17.00

Route 5

Theatre T

Theatre and Development Kenyan Style

Amani’s People Theatre (APT)

Africa, Kenya

Active workshop

Sold-out

Theatre and Development Kenyan Style

Active workshop

Theatre T

Social Theatre in Russia

Vmeste

Europe, Russia

Performance

Sold-out

Social Theatre in Russia

Performance

Sold-out

13.30 - 17.00

Route 6

Film F

1+1

FM Theatre Power

Asia, Hong Kong

Film

1+1

Film

13.30 - 17.00

Route 7

Theatre T

Playback and Playforward with FM Theatre Power

FM Theatre Power

Asia, Hong Kong

Active workshop

Playback and Playforward with FM Theatre Power

Active workshop

Film F

1+1

FM Theatre Power

Asia, Hong Kong

Film

1+1

Film

13.30 - 17.00

Route 8

Theatre T

Exodus 2.0

Catinca Drăgănescu

Europe, Romania

Performance

Sold-out

Exodus 2.0

Performance

Theatre T

Nothing About Us Without Us (Tania Cañas)

Tania Cañas

Australia, Melbourne

Active workshop

Sold-out

Nothing About Us Without Us (Tania Cañas)

Active workshop

Sold-out

13.30 - 17.00

Route 9

Theatre T

Exodus 2.0

Catinca Drăgănescu

Europe, Romania

Performance

Sold-out

Exodus 2.0

Performance

Visual Arts V

Building Relations While Constructing a Roof

Moha Project- The Roof

Europe, The Netherlands, Amsterdam

Active workshop

Sold-out

Building Relations While Constructing a Roof

Active workshop

Sold-out

13.30 - 17.00

Route 10

Film F

Namatjira Project (Sneak Preview)

Big Hart

Australia, Sydney

Film

Namatjira Project (Sneak Preview)

Film

13.30 - 17.00

Route 11

Film F

Namatjira Project (Sneak Preview)

Big Hart

Australia, Sydney

Film

Namatjira Project (Sneak Preview)

Film

13.30 - 17.00

Route 12

Film F

Namatjira Project (Sneak Preview)

Big Hart

Australia, Sydney

Film

Namatjira Project (Sneak Preview)

Film

Puppetry P

Community Clowning with Toon Maas

Toon Maas

Europe, The Netherlands

Active workshop

Community Clowning with Toon Maas

Active workshop

17.00 - 17.30

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

17.30 - 18.30

Dinner

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Dinner

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

18.30 - 20.00

Theatre T

The Lesson

Drama Box

Asia, Singapore

Performance

The Lesson

Performance

18.30 - 19.00

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

19.00 - 20.00

Film F

Dance D

Trash Dance

Forklift Danceworks

North America, United States, Austin

Performance

Sold-out

Trash Dance

Performance

Sold-out

20.00 - 20.30

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

20.45 - 21.45

Location: Theater Zuidplein

Theatre T

Caín y los Perros

Lleca Teatro

North America, Nicaragua, Leon

Main Stage Show

Separate tickets also available at the theatre

Caín y los Perros

Main Stage Show

Separate tickets also available at the theatre

21.45 - 23.00

Late Night Stage

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Late Night Stage

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)